Menu

مراقبت های چشمی در استفاده از ابزارهای دیجیتال

یک مطالعه جدید نشان داد که به طور متوسط کارمندان اداری سالانه ۱۷۰۰ ساعت در مقابل صفحه نمایشگر کامپیوتر هستند؛ و این رقم  شامل اعتیاد ما به گوشی موبایل ها و سایر دستگاه های دیجیتال نمی شود. این مدت زمان استفاده از صفحه نمایش ها منجر به افزایش شکایت از تحت فشار قرار گرفتن چشم ، خشکی چشم ، سردرد و بی خوابی می شود.

  • چرا استفاده از کامپیوتر بیشتر از خواندن صفحات چاپی چشم ها را تحت فشار قرار می دهد؟

بیشتر به این دلیل است که افراد در هنگام استفاده از رایانه یا ابزارهای دیجیتال بر روی صفحه نمایشگر  متمرکز می شوند و کمتر پلک می زنند. به طوری که نرخ پلک زدن به یک سوم تا نیم کاهش می یابد. این امر (کاهش پلک زدن) به خشک شدن چشم ها می انجامد.

برای تسکین سعی کنید محیط زندگی خود را با این نکات ساده تغییر دهید:

  • فاصله را حفظ کنید:

چشم ها برای دیدن اشیا نزدیک نسبت به اشیا دور، فشار بیشتری را تحمل می کنند. بنابراین مانیتور را در فاصله ۶۰ سانتی متری که حدوداً معادل فاصله یک بازو دست است، قرار دهید. صفحه را طوری تنظیم کنید که نگاه شما کمی به سمت پایین باشد.

  • کاهش تابش خیره کننده:

صفحه های شیشه ای می توانند تابش خیره کننده ای داشته باشند که می تواند نور ورودی به چشم را تشدید کند بنابراین از فیلتر های صفحه مات کن استفاده کنید.

  • تنظیم نور:

اگر مانیتور شما پر نورتر از اتاق شماست، این مسیله به چشمان شما فشار وارد می کند. نور مانیتور یا اتاقتان را تنظیم کنید و میزان کنتراست مانیتور را افزایش دهید تا به چشمانتان فشار زیادی وارد نشود.

  • به چشمانتان استراحت دهید:

پلک زدن را به خود یاداوری کنید و قانون ۲۰-۲۰-۲۰ را انجام دهید، یعنی هر ۲۰ دقیقه یک استراحت به چشمانتان دهید و به یک جسمی که در فاصله ۶ متری نسبت به شما قرار گرفته است برای ۲۰ ثانیه نگاه کنید. نگاه به یک جسم در فاصله دور به چشمان شما فرصت می دهد تا استراحت کند.

  • چشمان را مرطوب نگه دارید:

اشک مصنوعی در دسترس داشته باشید و به کمک آن هر زمان احساس کردید چشمانتان خشک شده است، با مشورت پزشکتان از آن استفاده کنید. از دستگاه های رطوبت رسان (بخور) استفاده کنید و به یاد داشته باشید بسیاری از ابزارهای گرمایش و سرمایش در محیط های اداری می تواند رطوبت محیط را کاهش دهند.

  • استفاده از دستگاه های دیجیتال قبل از خواب را کنار بگذارید:

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد نور آبی بر ریتم شبانه روزی بدن ، چرخه طبیعی بیداری و خواب ما، تأثیر دارد. در طول روز ، نور آبی ما را از خواب بیدار می کند و ما را تحریک می کند. بنابراین ، قرار گرفتن در معرض نور زیاد آبی در اواخر شب از طریق تلفن یا دستگاه های دیگر ممکن است خوابیدن را مشکل تر کند. مدت زمان استفاده از صفحه های نمایش را به یک یا دو ساعت قبل از خواب، محدود کنید. از تنظیمات شبانه طراحی شده در دستگاه ها و رایانه هایی استفاده کنید، که نور آبی را به حداقل می رساند.