Menu

فوتوفوبیا یا حساسیت به نور(Light Sensitivity)

فوتوفوبیا حساسیت بیش از حد به نور است. منابعی مانند نور خورشید، نور فلورسنت و نور LED، همه این ها می‌توانند باعث ایجاد ناراحتی و بسته شدن و یا جمع شدن چشم ها شوند. سردرد همچنین ممکن است با حساسیت به نور همراه باشد.

افراد حساس به نور گاهی اوقات فقط توسط نور شدید اذیت می شوند. در موارد شدید فوتوفوبیا، هر نوری می تواند تحریک کننده باشد.

فوتوفوبیا یک بیماری چشمی نیست، بلکه نشانه بسیاری از بیماری‌ها مانند عفونت یا التهاب است که می‌تواند چشم را تحریک کند. حساسیت به نور همچنین می‌تواند نشانه ای از بیماری‌های زمینه ای مانند بیماری‌های ویروسی یا سردردهای میگرنی باشد که مستقیماً روی چشم تأثیر نمی گذارند.

افرادی که رنگ چشم روشن تری دارند نیز ممکن است در محیطی مانند نور خورشید حساسیت بیشتری به نور داشته باشند، زیرا چشم‌های تیره رنگ، دارای رنگدانه بیشتری برای محافظت در برابر نور شدید هستند.

 ساير علل شايع فتوفوبيايی شامل خراش قرنيه، التهاب چشم  و اختلال در سیستم عصبی مرکزی مانند مننژيت است. حساسیت به نور همچنین ممکن است به دنبال جداشدگی شبکیه، تحریکات لنز تماسی، آفتاب سوختگی و جراحی انکساری اتفاق افتد.

همچنین فوتوفوبیا در موارد زیر دیده می شود:

  • آلبینیسم (کمبود رنگدانه چشم)
  •  کوررنگی کامل (دید خاکستری)
  •  بوتولیسم
  •  هاری
  •  مسمومیت با جیوه
  •  ورم ملتحمه
  •  التهاب قرنیه
  •  التهاب عنبیه 

 برخی از داروها نیز ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی باعث فوتوفوبیا یا حساسیت به نور شوند.

 

درمان فوتوفوبیا:

بهترین روش درمانی برای حساسیت به نور، رفع علت اصلی آن است. هنگامی که عامل تحریک کننده درمان می شود، فتوفوبیا در بسیاری از موارد از بین می رود. اگر دارویی مصرف می کنید که باعث حساسیت به نور می شود، در مورد قطع یا جایگزینی دارو با پزشک خود صحبت کنید. اگر به طور طبیعی به نور حساس هستید، از قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید و سایر منابع با نور زیاد خودداری کنید. هنگامی که بیرون از منزل و در معرض نور روز قرار دارید، از کلاه‌های لبه دار و عینک آفتابی با محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش استفاده کنید. همچنین، استفاده ازعینک طبی با لنزهای فتوکرومیک را نیز در نظر داشته باشید. این لنزها به طور خودکار در نور زیاد تیره می‌شوند و 100 درصد اشعه ماورا بنفش خورشید را مسدود می‌کنند.

 

اگر درمعرض تابش نورشدید خورشید قرار دارید از عینک آفتابی پولاریزه استفاده کنید. لنزهای این نوع عینک ها، محافظت بیشتری در برابر انعکاس نور از آب، شن و ماسه ، برف ، جاده های بتونی و سایر سطوح بازتابنده ایجاد می کنند. در حالت شدید، می توانید از پروتز(پروستتیک) لنزهای رنگی که به طور اختصاصی شبیه رنگ چشمان شما هستند، استفاده کنید.  این لنزها می توانند میزان نوری که به چشم وارد می شود را کاهش دهند و در نتیجه شما احساس راحت تری داشته باشید.