منو
درمان درد ، درمان ورم و درمان التهاب

درمان درد ، درمان ورم و درمان التهاب

درمان درد ، التهاب و ورم

درد و التهاب شرایط آزاردهنده ای را برای انسان ایجاد می‌کنند و معمولاً هم اگر علائم بیماری خاصی نباشد راهی جز تحمل کردن ندارند. اما تمامی این درد ها و التهاب ها راه درمان و تسکین مخصوص خود را دارند.

درد شما ممکن است به خاطر آرتروز، دوره های درمانی ، سندرم درد اسکلتی-عضلانی یا یک مصدومیت قدیمی باشد. به هرصورت اولین راه مقابله با آن کنترل کرد درد ، ورم و التهاب است. راهکار ما برای این مشکلات چیست؟

مرحله اول یک برنامه مدیریت این دردها با مشورت پزشک شما است تا ریشه درد و علت آن مشخص شود. پس از آن می‌توانید یکی از روش ها یا ترکیبی از چند روش مدیریت درد و التهاب را اجرا کنید.

اولین چیزی که باید بدانید تعریف درد است:

« درد یک تجربه حسی و عاطفی ناخوشایند است.» البته تمرکز بر بخش حسی آن ما را از بخش عاطفی که شخص را در معرض رنج و احساسات بد قرار می‌دهد غافل می‌کند.

چرا اشخاص درد را به شکل های مختلف تجربه می کنند؟

درد یک عکس العمل طبیعی و واقعی بدن است و شکی در آن نیست. اما بنا به درک هر فرد از میزان درد که به فیزیولوژی او بر می گردد این حس را تجربه می کند. مثلا افرادی که از درد می ترسند یا اظطراب دارند درد را بیشتر و دردناک تر از کسانی که تنش های فوق را ندارند حس می کنند.

مدیریت درد: درمان ذهنی و جسمی

در مدیریت درد باید توجه داشته باشیم که آن را از هر دو جنبه فیزیکی و روانی به آن نگاه کنیم. هرچند درمان‌های دارویی طولانی مدت باید در دستور کار مدیریت درد قرار بگیرد اما نباید از روش های دیگر برای درمان درد و التهاب غافل شویم.

درمان درد ، التهاب و ورم با دارو:  داروهای زیادی برای تسکین درد و التهاب وجود دارند که همه ما بسیاری از آن‌ها را به اسم مسکن می شناسیم. توصیه ما این است که مسکن های بر پایه مورفین (مثل استامینوفن و کودئین) و بنزن (مثل دیازپام و لورازپام) را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید. به طور کلی شاید تسکین مقطعی دارویی ساده ترین وراحت ترین راه برای ساکت کردن درد و ورم و التهاب باشد اما بهترین راه نیست. این درمان ها معمولا عوارض جانبی زیادی دارد و در طولانی مدت می‌تواند آسیب های جدی به بدن وارد کند.

درمان درد ، التهاب و ورم با تراپی

تراپی از دید بسیاری از متخصصین نه کاملا جز درمان های فیزیکی درد و التهاب قرار می گیرند و نه کاملا جز درمان های روانی. تراپی معمولاً ترکیبی از درمان های روانی و فیزکی برای درد است.

فیزیوتراپی: یکی از بخش های اصلی برنامه مدیریت درد فیزیوتراپی است. درد و التهاب می تواند با انجام حرکات و تمرینات غلط تشدید شود. یک فیزیوتراپیست متخصص می تواند به شما تمرینات و روش های صحیح کار کردن را تجویز کند تا از تشدید درد جلوگیری کند و باعث تسکین و بهبود ناحیه درد و ملتهب شود.

تراپی شناختی: در این روش با دادن اطلاعات و آموزش، بیمار از علت درد وو دلایل صدمه و التهاب آگاه می شود. بدین ترتیب ماهیت دردی که به آن دچار است را بهتر می شناسد. این امر باعث تسکین درد و کنار آمدن بیمار با التهاب موردنظر می‌شود که به کاهش میزان دریافتی مغز کمک بسیاری می‌کند.

دیگر روش هایی که برای درمان درد استاده می شوند عبارتند از:

مدیتیشن

روش های ریلکسیشن

تصویرسازی ذهنی

گرما درمانی و سرما درمانی

 

گرما درمانی و سرما درمانی

گرما درمانی و سرما درمانی مفاهیم تازه ای نیستند. از گذشته بر وی نقاطی از بدن که به دلیل ضربه یا فعالیت سنگین تورم می کرد یا ملتهب می شد، پارچه داغ می گذاشتند. یا اگر سر به جایی برخورد و ورم می کرد، کیسه یخ روی آن می گذاشتند. همین کار امروزه هم مورد توجه علم پزشکی است و در شرایطی که امکان استفاده از این روش باشد پزشکان و فیزیو تراپیست ها آن را تجویز می‌کنند. علاوه بر این ها گرما درمانی و سرما درمانی برای حفظ سلامت و زیبایی پوست نیز به کار می روند.

امروزه برای انجام گرما درمانی و سرما درمانی از تراپرل (THERA PEARL) استفاده می کنند. تراپرل یک ابزار پزشکی و بدون دارو است که برای درمان درد ، التهاب و ورم بسیار کاربردی است. این بسته ها برای گرم نگه داشتن و رد نگه داشتن موضع آسیب استفاده می شوند و به تجویز دکتر می توانند در بازه های بیست دقیقه ای استفاده شوند.

موارد کاربرد سرما درمانی

سرما درمانی جریان خون را کاهش می‌دهد و درد ، ورم و التهاب را کم می‌کند.

سرما درمانی را در موارد زیر به کار ببرید:

  •         آسیب هایی که در بیست و چهار ساعت گذشته رخ داده اند.
  •         نواحی که ملتهب هستند ورم دارند یا کبود شده اند.
  •         به تازگی خراشیده یا کشیده شده اند یا مفاصلی که دچار ورم هستند و در آن ناحیه احساس گرا می کنید.
  •         ماهیچه هایی که بعد از ورزش و تمرین نیاز به بازسازی و کاهش دما دارند.

توجه: اگر می‌خواهید گرفتگی یا سخت شدن را درمان کنید، سرما درمانی می تواند از شل شدن عضلات و مفاصل جلوگیری کند و درد بیشتری را برای شما ایجاد نماید.

موارد کاربرد گرکا درمانی

گرما رگ ها را باز می کند، گرفتگی عضلانی را کاهش می دهد و بازه حرکتی مفاصل و ماهیچه های آسیب دیده را افزایش می دهد.

گرما درمانی را در موارد زیر به کار ببرید:

  •         آسیب هایی که با تورم و خونریزی زیرپوستی همراه هستند. معمولاً پس از ۲۴-۴۸ ساعت پس از آسیب دیدن.
  •         آرتروز و بیماری های دیگری که باعث سفت شدن مفاصل شده اند.
  •         دردهای مزمن و دردهای عضلانی
  •         ماهیچه های آسیب دیده برای ایجاد گردش خون بیشتر در آن ها پیش از تمرینات ورزشی

توجه: هیچگاه در هنگام تورم از گرما درمانی استفاده نکنید چرا که می تواند باعث طول مدت درمان و افزایش تورم شود.

مزایای سرما درمانی

سرما درمانی یکی از روش های متداولی است که پزشکان برای جلوگیری از آسیب و بازسازی تجویز می کنند. استفاده از سرما دقیقا پس از ضربه و درد فیزیکی باعث کاهش درد می شود. قرار دادن تراپرل سرد روی ناحیه آسیب دیده با کاهش فشار خون عمر سلول های آسیب دیده را افزایش می دهد و از تخریب سریع آن ها جلوگیری می کند که خود باعث کاهش طول درمان می شود.

مزایای گرما درمانی

گرما باعث افزایش جریان خون در بدن می شود که به تأثیر زیادی بر شل کردن عضلات و آسان کردن حرکات دارد.

پیش از آنکه درد و التهاب شما به بخشی آزاردهنده از زندگی شما تبدیل شود به دنبال راهکاری برای درمان آن باشید. البته هیچ متخصی وجود ندارد که به شما تضمین زندگی بدون درد را بدهد اما زمانی که درد یا ورم دارید عملکرد شما در زندگی روزانه تان مختل می شود و توانایی های شما را کاهش می دهد. هر درد نشان از یک بیماری است که می تواند مزمن یا سطحی باشد. برخورد زانوی شما با یک جسم سفت یا بد خوابیدن باعث ایجا درد و التهاب و ورم می شود و می تواند با گرما درمانی یا سرما درمانی خوب شود و برخی دردها مانند درد ناشی از شیمی درمانی هم تنها با مسکن های قوی قابل تحمل است. به هر ترتیب هر دردی را جدی بگیرید و به سرعت برای درمان آن اقدام کنید.